אל תפספסו את עדכוני המועדון ! הרשמו כעת לקבלת עדכונים באמצעות דוא״ל / סמס

התחברות  \/ 
x
או
הרשמה  \/ 
x

או

המועדון הישראלי לכלבי רטריבר

עדכוני המועדון הישראלי לכלבי רטריבר

This is some blog description about this site

ההיסטוריה של הגולדן רטריבר

b2ap3_thumbnail_golden-history.jpg

גזעי הרטריבר השונים החלו להופיע בזירה הכלבנית באמצע המאה ה- 19 כשהחל הצורך בסוג זה של עזר לציד. עד לתקופה זו כלבי הציד הנפוצים היו ספניאלים, סטרים ופוינטרים וכשהחל הצורך בכלבי החזרה פיתחו אותם באופן סינטטי מהכלבים הקיימים. במקביל לתקופה זו החלו להתקיים באנגליה תערוכות כלבים והקמתו של ה KC בשנת 1873 סימנה את התחלתו של גידול מסודר יותר המלווה ברישום. שנת 1880 מהווה מפנה בהופעתו בזירה של רובה חדש בעל מחסנית שאיפשר לציידים לייעל את הציד. מספר הציפורים שנורה גדל ותפקיד שומרי הציד באחוזות השתנה לשימור מקורות הציד מחד וגידול כלבני יעיל יותר, מאידך. ספורט ציד הציפורים העמיק את אחיזתו בקרב האצולה האנגלית ואיתו היוקרה, העושר וההשקעה. אם עד עתה בחרו האצילים, חובבי ספורט ציד הציפורים, בכלבים בעלי יכולות מגוונות, הרי שמעתה חיפשו הם כלבים בעלי התמחויות ספציפיות. וכך בתקופה זו החל הדגש ומאמץ גידולי בהשגת כלבי החזרה שלהם חוש ריח מעולה, פה רך, צייתנים וחברותיים. בהקשר זה תכונותיהם העצמאיות מדי של הסטרים עמדו בעוכריהם והמאמץ הופנה לפיתוח גזעים חדשים ושונים. סטרים, בעלי תכונות החזרה יעילות יותר, הוכלאו עם כלבי ניופאונדלנד שהובאו בספינות דייג מקנדה. כלבים שהיו המקורות לכלב הלברדור. בכל מקרה המדובר בכלב שאינו הניופאונדלנד של היום אלא קטן יותר, ספורטיבי ובעלך יצר הבאה חזק במיוחד. במשך שנים רבות ניתן לגלות בתיעוד את ההכלאות של כלבי רטריבר ראשונים עם כלבי לברדור ומאוחר יותר, כאשר בודד הטיפוס ה"גולדני" מטיפוס ה"פלטי" עדיין מתועדות הכלאות רבות, החוצות קווים אלו. אין פלא איפה כי כיום מול השוני בין 3 הגזעים האמורים, רבות ביותר נקודות הדמיון ביניהם. בנוסף השתמשו המגדלים בספניאלים שונים ובמיוחד בספניאל מים. לצאצאים השונים היו מגוון צבעים מקובל, רובם היו שחורים, חלקם בעלי שיער חלק, ואחרים עלי שיער מתולתל או מקורזל.

רקע זה היווה את הבסיס לעבודתו של המגדל שנחשב החלוץ בבניית הגזע והוא Sir Dudley Coutts Marjoribanks הוא Lord Tweedmouth שהיה חובב ציד מושבע. אציל זה חיבב במיוחד את הרטריברים הצהובים והשקיע זמן ומאמץ רב בכיוון גידולי זה, כשהוא מבסס את כל מעשיו הגידוליים בכתובים. הרטריבר הצהוב הראשון בו החזיק מתועד החל משנת 1865 ואהבתו לכלב זה היא זו שכניראה הביאה להיוולדותו של גזע שלם. כלביו הצהובים הראשונים התקבלו מהכלאות של שחורים. הכלבים הראשונים הוכלאו רבות עם ספניאל מים, לקבל כלבים בעלי יכולת החזרה ממים ובנוסף את השיער הסמיך המיוחד והגלי, שיבודד את גופם בסביבה המימית. עד מהירה התפשטו ה"ספניאלים הגדולים והצהובים". בסוף המאה ה- 19 מתוארים רבים מהם במגוון תעודות ותיאורים כתובים של מגדלים ומתעדים למיניהם. כיום מקפידים נאמני הגזע לטעון כי ההמלטה הראשונה של הגזע, ליצירת כלבי הטיפוס הראשוניים התרחשה בשנת 1868 בין כלב בעל תכונות החזרה מעולות וכלבת ספניאל מים צהובה. 4 הצאצאים הצהובים מהמלטה זו הוגדרו כטיפוסים הראשונים של הגזע. אחת הכלבות מהמלטה זו: עדה, הייתה אולי לכלבה החשובה בגזע מבין מייסדי השושלת. קיברה עדין נשמר באחוזת אילצ'סטר שבמלבורי, שם חיה.

עדיין הרביעו המגדלים כלבים שחורים וצהובים כשלצבע הייתה חשיבות משנית בגידול. ההדגש היה על תכונות אופי ואנטומיה שישרתו את הכלב בתפקידו. כלבי הרטריבר החלו להתפשט ברחבי אנגליה ועד מהרה הפכו מקובלים ומבוקשים. מגדלים רבים החלו לבקש את הייחודיות גם בצבע הכלב. בעוד שאחדים הקפידו לחפש את הצבע השחור וחיפשו כלבים בעלי יכולות מגוונות יותר מחוץ למים (וכך הביאו לביסוסו של הרטריבר חלק השיער) בחרו אחרים בצבע הצהוב והדגישו את תכונות ההחזרה מהמים של הכלב, תכונות שאינן רק תכונות אופי אלא גם מבנה שיער מתאים לבידוד. הגזע, נוצר הרי בידי אצילים משוגעים לדבר, וכך התפשט הוא ברחבי אנגליה, ככלב יוקרתי לאצילים חובבי ספורט. אולם אופיו החברתי של הכלב והופעתו המרהיבה הפכו אותו במהירה לכלב הנפוץ בידי כל ולאחד הגזעים הנפוצים ביותר באנגליה ומאוחר יותר בעולם כולו.
בשנת 1913 הוקם לראשונה מועדון הגולדן רטריבר האנגלי ועימו נכתב לראשונה תקן הגזע. ויכוח גדול התרחש באמצע המאה הנוכחית כאשר אגדה שטענה כי מקור הגזע הוא כלב רוסי שאומץ ע"י לורד טווידמאוף. רק בזכות פירסום ספר הגידול המקורי של הלורד וחקירה רשמית של מועדון הגזע האנגלי הביאו, בשנת 1960 להכרזה כי אכן המדובר באגדה. ההיסטוריה של הגזע, כפי שהובאה בקצרה כאן, כגזע סינתטי אנגלי טהור וכפועלו הראשוני של אדם אחד, הוכרה גם ע"י מועדון הגזע האמריקאי וכך באה מנוחה לעולם הכלבני האנגלי...

ההיסטוריה של הרטריבר חלק שיער
ההיסטוריה של הלברדור רטריבר
×

הי את/ה ! 

לקבלת עדכוני החוג 

כבר נרשמת ? 

הירשם עכשיו !